روند طراحی

فرانک لوید رایت

یک پزشک می‌تواند خطاهای خود را دفن کند، اما معمار نمی‌تواند به ببینده خود بگوید این خطا را نبین.

او در ۸ ژوئن ۱۸۶۷ به دنیا آمد و در سال ۱۹۵۹ در سن ۹۱ سالگی از دنیا رفت. او در طول زندگی خود یک معمار، طراح داخلی و یک نویسنده بزرگ بود. وی بیش از ۱۰۰۰ ساختمان را در لیست کارهای خود قرار داد و فلسفه‌اش این بود که باید هارمونی بین انسان‌ها و محیط اطرافشان وجود داشته باشد، مفهومی که وی از آن صحبت می‌نمود معماری ارگانیک نام داشت. یکی از کارهای بسیار برجسته او، پروژه آبشار است که در سال ۱۹۳۵ طراحی شد.

فرانک لوید رایت به تحقیق یکی از مهمترین وخلاق ترین معماران ونظریه پردازان قرن بیستم می‌باشد . این معمار در طی ۹۰ سال عمر پر بار خود (۱۹۵۹-۱۸۶۹) بیش از ۶۰ سال فعالیت مستمر معماری داشته وحدود ۵۶۰ تا ساختمان اجرا نموده است. خانه اولیه رایت به نام خانه‌های دشتهای مسطح معروف بودند، زیرا این خانه‌ها که غالبا در حومه شهر شیکاگو ساخته شده بودند، در تلفیق و هماهنگی با دشت‌های مسطح و سرسبز این نواحی طراحی شده بودند.

از مشخصه‌های بارز این ساختمان‌ها می‌توان به پنجره‌های سرتاسری، کنسول نمودن بام و نمایش افقی آن به موازات سطح زمین مسطح و نشان دادن مصالح در ساختمان اشاره کرد. از جمله شاخص‌ترین نمونه‌های این ساختمان‌ها می‌توان از خانه روبی در حومه شیکاگو نام برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.